Київський експерт довів, що тариф на тепло у Сумах завищений вдвічі, і розповів як його знизити

Сумчани майже вдвічі переплачують за тепло, отже тарифи на опалення треба не підвищувати, а, навпаки,  суттєво знижувати. Активісти-експерти говорять про це давно, тепер ж  їх висновки підтвердив, зустрівшись із  сумським  правозахисником  Олександром Соколовим та громадським  діячем  Валерієм Осадченком,  і провідний експерт у сфері тарифів, комунальних послуг  та енергетики України, екс-міністр ЖКГ Олексій Кучеренко (на фото).

«Попри щільний робочий графік, – розповів Олександр Соколов, – експерт знайшов час для зустріч із нами. Місце зустрічі символічне – Окружний адміністративний суд Києва, де Олексій Юрійович готується дати бій столичним комунальним ділкам. Говорить – у боротьбі сумчан за справедливі тарифи готовий yам допомагати, адже тарифи місцевих тепловиків потребують не підвищення, а значного зниження»:

«Я настоятельно рекомендую разобраться в таком вопросе территориальной громаде города Сумы, городскому совету, если надо, господину  Лысенко.  Готов помочь экспертами, готов помочь своей точкой зрения. В декабре 2016 года в городе Калуш местные власти вместе с министерством энергетики разобрались в себестоимости тепла и электроэнергии своей Калушской ТЭЦ. Эта ТЭЦ  принципиально ничем не отличается от вашей  в Сумах. То есть,  они все одного года приблизительно, одного износа, и вот когда там разобрались, сколько реально затрат можно положить на электроэнергю, сколько положить на тепло, и исходя из этого, какой тариф установить, то обратились в НКРЕКП, и Нацкомиссия  установило им тариф на уровне 435 грн.  за гигакалорию. Я вам даю гарантию, что у вас он минимум в полтора-два раза завышен».

Олексій Кучеренко уточнив: 435 гривень – це тариф, який може бути прийнято на новий опалювальний сезон. Нині ж для міста Калуш гігакалорія коштує 534 гривні, тоді як для Сум – понад тисячу сто гривень.

Екс-міністр розповів, де саме криється маніпуляція.  На ТЕЦ, в процесі виробництва електроенергії тепло йде лише як супутня товарна продукція. Турбіни виробляють електрику, за яку ми вже платимо ринкову ціну, нагріваються, охолоджуються, і в ході цього виробляється тепло, яке треба або кудись скидати, або направляти на опалення міста. Тому вартість тепла для населення Сум не може бути такою гігантською, як зараз.Тим більше дивує, що її хочуть підвищити у новому опалювальному сезоні.

Під час зустрічі з експертом Олександр Соколов  і Валерій Осадченко  обговорили і можливость співпраці з місцевою владою для зниження тарифу. Така спільна робота може бути ефективною, впевнений Олексій Кучеренко, а розмови про те, що мерії не впливають на тепловиків – це безглуздя:

«Это чушь, чушь полная….  Извините, ТЭЦ находится в вашей собственности. Сети находятся в вашей собственности. Финплан вы не можете не утверждать. Договор заключал город с этим арендатором («ТОВ «Сумитеплоенерго» – Xpress). О чем вы говорите?… Не хочу ни в коем случае оскорбить Александра Лысенко, наоборот, призываю его:   войдите в этот процесс на стороне сумчан. Вы, городская власть,  влияете на все тарифы. Почитайте, кстати все нормативные документы того же Вовка (Дмитро Вовк – голова Національної  комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг – Xpress). При всем моем не самом уважительном отношении  к нему, от мечу, что он формально регулярно пишет письма о том, как мэрии влияют на тариф».

За словами Олексія  Кучеренка,  Суми – одне з небагатьох міст, де громада намагається отримати обґрунтовані комунальні тарифи. І наголошує: ця боротьба повинна вестися об’єднаними зусиллями, треба створювати товариство захисту споживачів, підключати пресу, місцеву владу і ресурси міста, щоб на професійній основі протистояти монополістам:

«На аматорских засадах бороться с монополиями очень сложно. Вы должны понимать, что в компании «Технова» (головна компанія, підрозділом якої є ТОВ «Сумитеплоенерго» –Xpress) – сидят юристы, высокооплачиваемые экономисты, «схемщики», аудиторы, у которых одна задача-  накачать тариф. У вас диаметрально другая. Поэтому в этой ситуации нужен адвокат со стороны сумчан, вы должны сформировать свои требования, мы вам поможем методологически».

Між тим, міська влада не поспішає встати на сторону сумчан у боротьбі за справедливі, обґрунтовані тарифи. Це наочно показали скандальні, так звані  «відкриті» слухання з цього питання, в ході яких представник влади, заступник мера Олександр Журба відверто став на сторону монополіста.

Не далі як 11 вересня на апаратній нараді у міськвиконкомі він знов зауважив, що тариф, який тепловики хочуть підняти на 18%, вони попередньо перевірили і вважають, що підняття можливе на 15%, тобто знизити планове підняття на тепло на 3 %.  Яка зворушлива турбота про сумчан! І це, додамо, вже  після того, як НКРЕКП виявила фінансові порушення в роботі ТОВ «Сумитеплоенрго» і вилучила з його тарифної складової на 2018 рік понад 30 млн. рн..

Правозахисник Олександр Соколов 11 вересня звернувся з листом до мера Сум Олександра Лисенка, в якому пропонує йому ознайомитися із досвідом міста Калуш і його співпраці в тарифних питаннях із Міністерством енергетики.

Але, Олександру  Лисенку, схоже, не до тарифів. Спочатку він переносить сесію міськради з кінця серпня на 13 вересня, однак за наявною інформацію, серпнева сесія знову переноситься на кінець вересня через те, що зі своїм першим заступником вирушив  на тиждень до Німеччини.

Часом не на відомий пивний фестиваль «Октоберфест», щоб пересидіти там і тарифні конфлікти, і перевірку з Києва, і можливий розпуск виконком?

Та сумська громада не здається. Очікується, що наступним етапом захисту інтересів сумчан у поєдинку з «Сумитеплоенерго» може стати зустріч її представників з міністром енергетики України Ігорем Насаликом та вироблення спільної лінії захисту від тарифних зловживань у Сумах. Місце у цій групі залишається для сумської міської влади відкритим, але чи скористається вона цим запрошенням?

Між тим до початку опалювального сезону залишаються лічені дні.

No Comments
Іван Савченко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.