ЄС ділиться з Україною унікальною ідеєю: пригодницький туризм як інструмент для місцевої економіки

Дуже своєрідний вид туризму для сімейних мандрів і неординарного дозвілля практикує Європа: пригодницький туризм. Там його розглядають як інструмент для розвитку місцевої економіки, для створення дієвих мереж між підприємствами, громадськими організаціями, місцевими громадами. Один з прикладів – казкове королівство, яке  організували у східній Словаччині (Кошицький край) місцеві ентузіасти.

«Королівство» у Словаччині об’єднує кільканадцять цікавих локацій на території одразу кількох сіл. Про них навіть написано захоплюючі казки (автор – Славомир Сабо), що вийшли окремими книгами, мають своїх казкових героїв і надихають дітей та їх батьків на подорожі описаними в казках місцями. Ними не тільки можна мандрувати, а й складати план цієї подорожі та відмічати відвідані пункти у спеціальному паспорті подорожувальника. Усе це – проект словацької організації АЛМА – Центр відновлення і охорони народної архітектури та традицій Гемера. «Казкові локації», обрані активістами організації, базуються на місцевих традиціях і переказах, тож мають і просвітницьку та краєзнавчу функцію.

Як розповіла одна з натхненників проекту Сільвія Папайова, ідею втілювали так, щоб максимально зацікавити дітей, а також їх батьків. Йшлося також про те, щоб це не був «маршрут одного дня», навпаки, є чимало можливостей повертатися знову і знову, щоб відвідати все нові і нові локації, дізнатися щоразу нову інформацію, незабутньо провести час та поповнити новими відмітками свій паспорт – все як у дорослому житті.

У словацькому селі Яблоньов над Турньов сюжет вже згаданих казок відтворили у реальному казковому містечку – тут збудували чудернацької напівкруглої форми будиночок, де гостей приймають герої казок (костюмовані аніматори) людського зросту – Їжачок та Равлик.

Тут тривають різноманітні активності, свята, майстер-класи. Привівши дітей на одне з них, батьки мають змогу відпочити у тутешній локації для дорослих – винному підвалі з дегустаціями місцевого вина. Підвал дбайливо відновили за історичним зразком, як він існував на цьому ж місці ще у XVII столітті. Над підвалом – приміщення для ночівлі, тож за власним бажанням можна обрати й кількаденну програму розваг. Поруч – реконструйоване середньовічне приміщення, що колись служило зерносховищем. Тепер тут готують традиційні словацькі страви з печі. До слова, Ужгородський прес-клуб вже розповідав про те, як нове життя у колишнє зерносховище вдихнули на Закарпатті, також з туристичною метою.

«Наприклад, наші Татри або національний парк «Словацький рай» знають всі, а ми намагаємося популяризувати свій край, що можливо не є таким відомим, але не менш цікавим. Цей шлях може пригодитися й українським регіонам, які є поблизу відомих курортів і в той же час обділені увагою туристів. Можливо, така цікава ідея та креативна програма може зіграти вирішальну роль й стати поштовхом до процвітання туризму у вас», – ділиться Сільвія Папайова.

«Торік у нас на 27 % зріс внутрішній туризм і на 38 % зросла кількість туристів з-за кордону, – каже вона. – Для нас це добрий знак, що ми на правильному шляху. Думаю, наші гості цінують не лише наші програми, а головна суть навіть не в ідеї казкового королівства. До всього, що ми робимо, ми додаємо турботу і любов до нашої землі, до традицій нашої бабусі, бо ми не можемо втратити те, що ми любимо. А туристична галузь лише допомагає нам зберегти своє багатство та допомогти нашим гостям відчути на смак атмосферу сільської місцевості».

Захопившись такою ідеєю, українські партнери організації АЛМА реалізували на Закарпатті згаданий міжнародний проект «ANTIC – розвинене створення мереж шляхом міжнародного співробітництва». За прикладом Словаччини, було обрано 4 села на Ужгородщині, які увійшли до маршрутів місцевого Казкового королівства – Середнє, Андріївка, Холмок, Часлівці. Автор казок – Славомир Сабо – особисто побував у цих селах, спілкувався зі старожилами, вивчав місцевість та написав казочки, базуючись на місцевому колориті і краєзнавстві. Наразі у с. Часлівці діє казкова канцелярія королівства Їжачка Ярика.

Механізм казкового королівства тут побудовано так, щоб кожна дитина знайшла себе – чи в іграх, чи у вправах з розвитку моторики, чи в історичному краєзнавстві, – розповіла менеджер проекту Леся Носенко.

На Закарпатті ідея розпочала втілюватися 2 роки тому, двічі на місяць тут проводять ознайомчі візити і різноманітні майстер-класи, щоб більше сімей дізналися про можливості такого різновиду туризму.

Як пояснила Олеся Носенко, зміст ідеї у тому, що дитина займається своєю програмою, а для батьків є свої цікаві заняття, зокрема спорт. Так, у Часлівцях також завдяки міжнародному проекту діє сучасний спортзал із обладнаними душевими та роздягальнями. «Ми вже ліпили, куховарили з Їжачком, готували новорічні прикраси тощо, – каже Олеся Носенко. – Фактично Їжачок є гідом по нашому краю, традиціях, можливостях. Прочитавши казочку, дитина розуміє, що є ще багато цікавого для подальших відкриттів. Сподіваємося і надалі розвивати казкове королівство, адже досвід Словаччини і Чехії показує, що така ідея викликає значне зацікавлення у сімей, що дбають про змістовне дозвілля».

Ганна Твердохліб, Ужгородський прес-клуб

Матеріал підготовано в рамках проекту «Просування реформ в регіони» Програма Європейського Союзу «Підтримка громадянського суспільства в Україні»

Раніше ми повідомляли: 20 гектарів міського лісу: словацький досвід господарювання для Сумщини

No Comments
Іван Савченко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.