Нардепи від Сумщини та депутати місцевих рад висловилися щодо зміни системи виборів в Україні

У Сумах в рамках другого етапу всеукраїнського туру «ЗміниТИ» 10 жовтня відбувся публічний діалог «Вибори: нові правила», під час якого обговорили перспективи виборчої реформи в Україні. У заході взяли народні депутати Олег Медуниця та Олександр Сугоняко,  депутатка Сумської облради Тетяна Головко,  а також депутати Сумської міськради Андрій Крамченков  та Дмитро Лантушенко. Усі учасники розмови зійшлися на тому, що  мажоритарна складова на парламентських виборах породжує суттєві проблеми з підкупом і використанням адміністративного ресурсу.

«Чинна виборча система недосконала, вона дозволяє олігархам купувати округи і потрапляти в парламент. Це треба змінювати. Я завжди був противником мажоритарної системи, хоча сам двічі обирався на мажоритарному окрузі», – зазначив Олег Медуниця (на фото – крайній праворуч).

Проблемною визнали і складову закритих партійних списків, яка теж є корупційно ризикованою і віддає всю владу керівництву партій.

«Закриті списки мають результатом утворення закритих акціонерних товариств, де при кожному є штаб, який торгує місцями, щоб зібрати гроші на вибори і привести до влади потрібних людей. Тому це шлях у нікуди. Мажоритарні вибори – купівля округів і адмінресурс. Є винятки, але винятки тільки підтверджують правило», – вважає Андрій Крамченков (на фото – другий ліворуч).

Учасники діалогу погодилися, що Україні потрібно повернутися до повністю пропорційної системи на виборах до Верховної Ради, але, якщо це буде перехід до відкритих регіональних списків, то треба врахувати кілька факторів, щоб ця система дійсно запрацювала.

Народні депутати, зокрема,  зазначали, що конкуренція в регіональних округах може так само супроводжуватися підкупом, як за мажоритарної системи.

Депутати місцевих рад застерігали від повторення досвіду місцевих виборів, коли п’ята частина округів залишилася без своїх представників. Піднімалося також питання місцевих виборів, зокрема, проблеми прив’язки депутатів місцевих рад до конкретних округів.

«Потрібно, щоб депутати менше залежали від конкретних маленьких округів, тому що депутат не називається «депутат округу № 27 чи № 25», він називається депутат Сумської міськради, а значить несе відповідальність за кожного мешканця міста Суми, незалежно від району, де той живе. Тому, на погляд нашої команди, виборче законодавство треба змінювати в бік максимально пропорційної системи», – заявив Дмитро Лантушенко.

Як зазначили учасники діалогу, окрім зміни виборчої системи потрібні також обмеження політичної реклами і посилення контролю за політичними фінансами.

«Країна завішана бордами. Політична партія має фінансуватися в прозорий спосіб. Партія має оплачувати ці білборди зі спеціальних фондів, фонди формуються за рахунок членських внесків. Якщо б хотіла держава в особі правоохоронних або фіскальних органів перевірити, то побачили б, що фінансується ця політична реклама готівкою, як і всі інші заходи, які проводяться псевдопартіями», – підкреслив Олександр Сугоняко (на фото – крайній ліворуч).

«Реклама, як ми бачимо, є досить неякісною, це стосується не тільки місцевих, але і виборів до парламенту. Обмеження реклами має бути, особливо на телебаченні. Політичні дебати – це більш прийнятний спосіб політичної реклами, він більш впливовий, але не політична реклама на телебаченні. Так само обмеження має бути щодо зовнішньої реклами», – наголосила Тетяна Головко (на фото).

Щодо питання депутатської недоторканності всі учасники погодилися, що її треба обмежувати, але не скасовувати, враховуючи недовіру до роботи правоохоронних органів. Народні депутати Олег Медуниця і Олександр Сугоняко підтвердили, що готові голосувати за відповідні законопроекти.

На завершення заходу голова ГО «Центр UA» Олег Рибачук закликав присутніх підтримати всеукраїнську акцію 17 жовтня, однією з вимог якої є розглянути зміни до виборчого законодавства – перехід на відкриті регіональні списки на парламентських виборах.

«Україні потрібні саме відкриті регіональні списки, щоб зменшити можливості підкупу в округах і зробити так, щоб партійне керівництво не вирішувало, хто за яку суму має попасти в парламент. Коли посилаються на досвід Європи, де крім відкритих є і закриті списки, то забувають уточнити, що Меркель місця в списку не продає. У нас зараз одне питання: як просити, заохочувати, змушувати депутатів розглянути зміну виборчої системи, яку вони нам обіцяли», – підкреслив Олег Рибачук.

 

Юлія Решітько

No Comments
Іван Савченко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.