ЧЕСНО: Сотні донорів БПП провели Святвечір в банку. Як поповнюються тіньові каси партій

Уперше політичні партії почали звітувати за свої фінанси у липні 2016 року. Відтоді в українців з’явилась можливість перевіряти, чиї ресурси партії витратили на білборди – з офіційного бюджету, з особистих коштів політиків, або ж із так званої «тіньової»  каси.  Фінансова звітність дозволяє аналізувати не лише обсяг, але і періодичність надходження коштів на рахунок партії, що часто стає приводом для запитань, повідомляє рух ЧЕСНО. Наприклад, осередок однієї з політичних партій отримав 4 640 окремих внесків лише за перший квартал 2017 року, причому значна кількість із них була здійснена напередодні Різдва – 6 січня.  

У цю історію навіть можна було б повірити, якби за один день (6 січня)  не було здійснено майже 200 платежів по 5, 10, 20 і 40 гривень загальною сумою 6235 гривень. Мало віриться, що близько двохсот людей раптом вирішили провести Святвечір у банківському відділенні і зробити внески саме такими сумами. Якщо піти далі і знайти цих людей, то може з’ясуватися, що ці донори – працівники бюджетної сфери, через яких партія заводила гроші, що належали комусь із неофіційних спонсорів.

Інша парламентська партія для свого фінансування використовувала не лише бюджетників, а й пенсіонерів, які про свої «внески»  навіть не підозрювали. Один з цих «спонсорів» після публікації ЧЕСНО домігся відкриття вже другого кримінального провадження по факту незаконного використання його персональних даних.

У звітах відображаються різноманітні цікаві подробиці на кшталт того, що партія придбала дрова у Держказнайчества за статтею «комунальні послуги».

Усе це стало відомо широкому загалу завдяки кропіткій праці аналітиків ЧЕСНО над розшифровкою звітів: до II кварталу 2017 року партії надсилали фінансові звіти до НАЗК у форматі PDF. Іноді навіть у графічному вигляді. Такий формат даних унеможливлює їх автоматичну обробку без стороннього втручання.

Після прохання НАЗК (жодного підзаконного акту, який би регулював формати звітів, не існує) партії почали надсилати звіти у табличному форматі XSLX. Проте, не в машинозчитувальному форматі, як це передбачає здоровий глузд, вимоги сучасності та оновлена Постанова Кабміну про відкриті дані. Партійні фахівці беззастережно об’єднують комірки і роблять все можливе, аби таблицю не можна було автоматично опрацювати.

Об’єднані комірки – дрібниці в порівнянні з фактологічними помилками, які зустрічаються в звітах. Так, наприклад, партії роблять платежі Держказначейству з рахунку самого Казначейства. Або платять значні суми з незареєстрованих рахунків.

Рух ЧЕСНО неодноразово заявляв про готовність розробити універсальний шаблон фінансових звітів партій, які автоматизують обробку та імпорт даних.Він сподівається, що , Національне агентство з питань запобігання та протидії корупції готове для співпраці задля спрощення аналізу даних партійних звітів, у чому їхні фахівці з аналізу та перевірки звітування, за логікою, мають бути найбільш зацікавлені.

 

No Comments
Іван Савченко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.