Голосуй, не голосуй … За кулісами виборів в ОРДЛО

Cьогодні в непідконтрольних Україні районах Донецької та Луганської областей проходять вибори, на яких нібито обирають голів «ДНР» і «ЛНР», а також «депутатів парламенту». Явка, яку оголосять після завершення голосування, має скласти  до 70%. Інформресурси ОРДЛО і Росії вже  сповіщають  про це, не дочекавшись офіційного оголошення результатів.  Дуже красномовною є обмовка російського сенатора Сергія Цекова, який заявив: «Що б я міг відзначити, якщо порівнювати вибори в ДНР і в інших регіонах РФ. На мій погляд, активність і явка виборців навіть вище, ніж у деяких регіонах Росії». Отож, сенатор в своїй заяві вже «приєднав» ДНР до Росії, кажучи про «інші регіони РФ».

Тим часом, напередодні виборів деякі донбаські інтернет-ресурси проводили опитування щодо намірів виборців йти на голосування. Ось деякі результати:

– ресурс «Наш Донецк» – збиралися йти на «вибори» 16,81% від тих, хто взяв участь в опитуванні;

– «Обо всем в Торезе»- відповідно, 12,24%;

– «Выбор Донбасса»- 18,39%;

– «vk» – 16,45% (до речі, тут проголосувало 2 300 осіб).

У ЛНР експрес-опитування місцевих жителів, проведене з 29 жовтня по 2 листопада, показало, що  там ситуація не набагато краща. В середньому явка виборців  повинна скласти 23% . Зокрема, в Луганську – 22%, Свердловський р-н – 26%, сільська місцевість  – не більше 18%. Найбільшу готовність голосувати виявили жителі Краснодонського р-ну – 28%, але навіть тут ця цифра дуже далека від обіцяних 70% .

За даними ЗМІ, крім різного роду «заманух» (типу продажу біля виборчих дільниць продуктів за наднизькими цінами),  в ОРДЛО винайшли ще одне «ноу-хау». Зокрема, бюджетникам було наказано прийти на «голосування» виключно з 14.00 до 15.00 (на цей же термін, до слова, «заряджали» і, наприклад, вчителі батьків своїх учнів). Це необхідно було для «картинки» в російських ЗМІ. Саме цей період «надзвичайної активності на виборчих дільницях» в ЛДНР і крутить зараз російське телебачення.

Щодо переможців виборів, то вони були вже призначені в Москві ще до голосування,  повідомив  глава СБУ Василь Грицак.  «Це Денис Денис Пушилін і Леонід Пасічник. Залишилося небагато – фактично надати видимість легітимності проведення цього дійства на Донбасі, незалежно від того, підете на ці вибори, не підете – керівників вам вже призначили»,  – говорить Грицак.

За даними СБУ, Денису Пушиліну намалювали 55% голосів, а Пасічнику – 63%.

В ЛНР – безальтернативний колишній співробітник Служби безпеки України (працював у відділі по боротьбі з корупцією) Пасічник. Його колишні колеги здивовані тим, що, по-перше, він зрадив, а по-друге, що виплив в такому світлі.

В ДНР все набагато драматичніше. Після смерті Захарченка на донецькому троні кілька днів посидів колишній менеджер футбольного клубу «Шахтар» Дмитро Трапєзніков. Але в Москві вирішили інакше. Трапезников втік до Росії, а на його місце сів сумно відомий активіст фінансової піраміди МММ Денис Пушилін. Його звинувачують у рейдерському захопленні партії «Свободный Донбасс» і викраденні дружини свого головного політичного конкурента Павла Губарєва, після якого Губарєв зняв свою кандидатуру на виборах.

В Кремлі розраховують, що Пасічник і Пушилін – люди, які не брали в руки зброї, а значить їх можна  буде «легітимно»  залучати до переговорів в Мінську.

Міністерство закордонних справ України вже висловило протест у зв’язку з проведенням незаконних виборів на тимчасово окупованих територіях сходу України.

В  заяві, оприлюдненій на сайті міністерства, наголошується, що спроба Росії виправдати, організувати та згодом легітимізувати процес «голосування» на окупованому Донбасі є кричущим порушенням норм і принципів міжнародного права, українського законодавства, а також суверенітету та територіальної цілісності УкраїниВідзначається також, що Росія, як сторона конфлікту на Донбасі та підписант Мінських домовленостей, вкотре порушила свої зобов’язання. «Результати цих псевдовиборів є юридично нікчемними, не створюють жодних правових наслідків та не будуть визнані ані Україною, ані міжнародним співтовариством. Легітимні вибори на Донбасі можуть бути проведені лише у повній відповідності до українського законодавства та стандартів ОБСЄ із забезпеченням спостереження БДІПЛ ОБСЄ (Бюро демократичних інститутів та прав людини) ОБСЄ — Xpress)», – підкреслили в МЗС. В той же час, Україна висловила вдячність міжнародним партнерам за підтвердження підтримки суверенітету та територіальної цілісності України у межах міжнародно визнаних кордонів.

А напередодні виборів до жителів непідконтрольних Україні територій Донбасу звернувся Президент Петро Порошенко. «Не віддавайте свій голос, не беріть участь у фейкових виборах, – закликав він їх. –  Це Російська Федерація в традиційній для себе манері робить усе, щоб спочатку усунути своїх попередніх маріонеток, які були безпосередньо задіяні у вбивствах, в тортурах, в порушенні законодавства. І сьогодні Росія робить цей крок лише, щоб обрати вже призначених ними наступних маріонеток».

Закулісну сторону виборів детально аналізує українське видання «2000» (див. https://www.2000.ua/v-nomere/forum/puls/dve-vesny–dva-obraza-vyborov.htm)

Наведемо лише одну цитату із його статті, в якій, зокрема, йдеться  і про виборчі  інтереси в ОРДЛО колишнього президента Віктора Януковича та його оточення:

«Сегодня в «ДНР» понаехало множество функционеров Семьи (т.е. ближайшего окружения Януковича)— это не первые лица вроде Курченко, а «семейники» второго-третьего эшелона, которые возвращаются на Донбасс, чтобы вернуть свои позиции и активы, утраченные четыре года назад.

После выборов и «воцарения» Пушилина ожидается назначение представителей Семьи на все значимые посты и должности в «ДНР».

Независимо от оценок личностей Захарченко и Тимофеева (при прежнем руководстве был «министром доходов и сборов» и фактически вторым лицом в «ДНР.) их группа стремилась к независимости от Семьи и к образованию в «ДНР» своей контрэлиты. Будучи не лучшим управленцем, Захарченко все-таки ассоциировал себя с «русской весной» и был настроен исключительно пророссийски. Про Пушилина так сказать нельзя. От Пушилина ожидать формирования своей контрэлиты не приходится — это человек не идейный, не самостоятельный и не является сильной политической фигурой. Он ставленник Семьи, и все кадровые решения будет принимать по ее указанию.

Это не значит, что завтра ЛДНР вернут под Украину — стоящие за Семьей московские силовики уже считают Донбасс своей вотчиной. Но это значит, что сюда возвращаются и берут все под контроль старые элиты. Поэтому риск сдачи ЛДНР увеличивается, так как «семейники» настроены проукраински, и независимая «ДНР» для них ценностью не является. Т.е. при возможном ослаблении контроля над ними со стороны Москвы процесс возвращения всего Донбасса под Украину может стать необратимым».

Іван Савченко, за матералами ЗМІ

 

 

No Comments
Іван Савченко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.