Юридичні консультації з питань роздержавлення ЗМІ: про пенсію редактора реформованої газети

Запитання. «Я редактор районної газети, і маю вже понад 20 років державного стажу. Але газету буде реформовано раніше, ніж в мене буде можливість вийти на пенсію за віком. Чи означає це, що я автоматично втрачу можливість вийти на пенсію як державний службовець?» Допомогу надає юрист мережі Інституту розвитку регіональної преси Ігор Федоренко:

– Пенсія при досягненні Вами пенсійного віку буде нараховуватися за діючим на момент її призначення законодавством. На сьогоднішній день, якщо під «державним стажем» мається на увазі стаж державної служби понад 20 років, то, відповідно до пункту 10  Прикінцевих та перехідних положень Закону України  «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (набув чинності з 1 травня 2016-го) для осіб, які на день набрання чинності новим Законом мають не менше, як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 попереднього Закону України «Про державну службу», зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 цього закону в порядку, визначеному для осіб, які мають не менше, як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Таким чином у випадку наявності 20 років стажу державної служби станом на 1 травня 2016 року, незалежно від місця  роботи на час  досягнення чоловіками 62-річного, а жінками загальновстановленого пенсійного віку, буде призначена пенсія відповідно до  статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993р. При наявності ж 10 років стажу державного службовця (станом на 1 травня 2016 року)обов’язковою умовою призначення пенсії за статтею 37 «старого» закону є досягнення відповідного пенсійного віку, працюючи на державній службі.

Хочу зауважити, що стаж роботи журналістом комунального або державного ЗМІ ніколи не був і ні є стажем державної служби,  Закон України  «Про державну службу» не поширюється на журналістів державного або комунального ЗМІ.

Стосовно нарахування пенсій журналістам комунальних та державних ЗМІ Закон України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» в статті 16 зазначає, що: «При нарахуванні пенсії журналісту державного або комунального засобу масової інформації застосовуються норми, методика та порядок нарахування пенсії державному службовцю. Ця норма поширюється також на журналіста реформованого друкованого засобу масової інформації, який працював у такому засобі масової інформації до завершення процесу його реформування». Відповідно до цієї норми при призначенні пенсії журналіста комунального або державного ЗМІ застосовуються норми, методика та порядок нарахування пенсії,за якими призначається пенсія державному службовцю. Таким чином постає питання наявності відповідного стажу на 1 травня 2016 року. Якщо 10 або 20 років є, то нарахування пенсії повинно  відбутися відповідно до статті 37 «старого» Закону України «Про державну службу», якщо ні –то відповідно статті 90 чинного Закону України  «Про державну службу» за Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Виходячи з логіки статті 16 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», щоб мати «можливість вийти на пенсію як державний службовець», Вам потрібно на час досягнення пенсійного віку працювати на відповідній посаді в реформованому ЗМІ”

УВАГА! Із іншими консультаціями з питань роздержавлення ЗМІ  можна ознайомитися на cайті Xpress, якщо у віконці “Знайти” набрати слова для пошуку “юридичні консультації”.

Консультації надаються в рамках співпраці між Інститутом розвитку регіональної преси та ГО Тернопільський прес-клуб як частина виконання проекту «Комплексна підтримка друкованих ЗМІ різних регіонів України в процесі роздержавлення та налагодження їх самостійної діяльності» при підтримці “Українського медійного проекту” (У-Медіа), що реалізується Інтерньюз в Україні та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

No Comments
Іван Савченко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.