Пішла з життя гордість України, кінорежисер Кіра Муратова

 Вчора в Одесі на 84 році життя після тяжкої хворби померла гордість українського кіно, режисер, сценаристка, актриса, академік Національної академії мистецтв України  Кіра Муратова.

Відомою не тільки в СРСР, а й в усьому світі Кіра Муратова стала після перших її фільмів «Короткі зустрічі» (з Володимиром Висоцьким, 1967 р.) і «Довгі проводи (1971 р.), який постановою ЦК Компартії України був заборонений більш, ніж на півтора десятиліття, а у 1987 році отримав премію на Міжнародному кінофестивалі в Локарно.

За своє творче життя зняла 20 кінострічок. Ії «Астеничний синдром» (1990) отримав Гран-прі Берлінського кінофестивалю, трагікомедія «Настроювач» показана в рамках Венеціанського фестивалю.

Муратова – єдина з кінорежисерів України удостоєна російської незалежної премії «Тріумф» (1995) за великий особистий внесок у світову культуру. 2017 року її запрошено до складу Американської кіноакадемії, яка присуджує “Оскари”.

За неповторний, гротескний стиль фільмів Муратової кінокритики називали її «українським Фелліні».

Як і поетеса Ліна Костенко, Кіра Муратова ніколи не підлаштовувалася під настрої часу і думку більшості. Свою громадянську позицію виявляла у своїх фільмах, за виключенням одного з інтерв’ю, в якому прокоментувала події на Донбасі:

«Нет, я не над схваткой, я принимаю сторону Украины. Мне не нравится, что она воюет, но я не знаю, как можно из этого выйти — в тех стандартах, в которых живёт человечество: „Надо защищать свою территорию, надо бороться!“. Но никакая территория не стоит того, чтобы за неё убивать, даже если эту территорию называют родиной. Человечество очень любит воевать, оно усматривает в этом героизм, тех, кто не хочет воевать, оно осуждает. Но таких, к сожалению, очень мало. Мало пацифистов. Кому-то всё равно, а кому-то кажется — ну, а как иначе. Многие просто не верят, что мир без войны возможен. Зачем трепыхаться, если ничего не изменишь».

Кіра Муратова і Володимир Висоцькийу фільмі “Короткі зустрічі”

Повний перелік творчого доробку Кіри Муратової та отриманих нею нагород див. на https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D1%83%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B0_%D0%9A%D1%96%D1%80%D0%B0_%D0%93%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%B3%D1%96%D1%97%D0%B2%D0%BD%D0%B0

 

No Comments
Іван Савченко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.