З пустого в порожнє: у Сумах обговорили ситуацію із вживанням української мови

Вчора, 10 липня, громадська організація «Центр UA» провела у Сумах публічну консультацію щодо сприяння владою розвитку в обласному центрі української мови.

Як виявилося, таке сприяння в міськраді існує тільки на папері. Наприклад, майже рік існує, але не працює  комісія «По контролю за дотриманням мовного законодавства».

«До її складу  увійшли троє представників  громадських організації, інші – представники міської влади. Головою комісії чомусь повинен бути заступник міської голови. Втім,  коли призначається дата засідання комісії, ївін  відвідує інше засідання у той же час, а наше переноситься. Тому за рік ми фактично не почали роботу», —поділилася  громадський діяч Світлана Ревякіна.

Присутні на зустрічі преставники інших громадських організацій, міськради філологи погодилися, що українська мова у Сумах останні роки мало використовується у суспільстві навіть в тих сферах, де її вживання визначено законом.

«Зовнішня реклама — це обличчя нашого міста. У нас українських вивісок майже не залишилося — є на «сотні» «Brooklyn Bobik» і я думаю, що це притулок для собак, заходжу, а там немає собак, а чому написано бобік? Дивлюся напроти – «The Varenik». Кілька років тому на вулиці Терезова був «Весільний салон», а тепер це «Свадебный салон «горько and сладко»». Є закон писати українською, а дрібніше писати іноземними, а у нас українська витіснена, написано тільки іноземною  російською «Мир кожи и меха», англійською «The Mix» або російські слова латинськими буквами «AMBAR», — навів декілька прикладів кандидат філологічних наук  Сергій П’ятаченко.

Зверталась увага і на те, що значна кількість сумських видань – російськомовні. Представник ГО «Центр UA» Наталія Орлова розповіла, що особисто спілкувалася з цього приводу з головним редакторами «Данкору», «Вашого Шансу» і «Панорами». На запитання «Чому?»,   їхні головні редактори, які публічно рвуть сорочку на грудях за Україну,   відверто зізналися, «що не бажають втратити своїх читачів – людей, які читають російською мовою».

Під час консультації були висловлені пропозиції контролювати спілкування державною мовою викладачів, вчителів та вихователів у навчальних закладах, в т. ч. навіть на перервах, розробити міську комплексну програму розвитку державної мови, в рамках якої замінити на україномовні рекламні вивіски магазинів, кафе та  ресторанів та ін.  Усі вони будуть передані міському голові Олександру Лисенку. А потм, скоріш за все, покладені знов у довгу шухляду.

Красномовним же свідченням  ситуації із вживанням в Сумах українс ької стала пропозиція оголосити 2019 рік «Роком української мови»… в Україні (!). Тобто, рік говоримо українською, а з 1 січня 2020-го знов переходимо на російську?

За матеріалами The Sumy Post

 

No Comments
Іван Савченко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.