НАБУ запрошує сумських студентів спільно боротися із корупцією

Національне антикорупційне бюро України в  рамках інформаційно-просвітницької кампанії  «Студенти проти корупції» 19-го  вересня завітало до Сум. У Конгрес-центрі Сумського державного університету представники НАБУ та Програми розвитку ООН в Україні розповіли присутнім про важливість антикорупційної реформи.

Про створення нових інституцій, таких як Національне агентство з питань запобігання корупції  (НАЗК), Національна рада з питань антикорупційної політики, Комітет Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції, Державне бюро розслідувань (ДБР), Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) та інші, зі студентами говорили детективи та заступник директора НАБУ.

«Є така міжнародна організація «Transparency International», яка робить різні дослідження. Вона представлена як в Україні, так і в інших країнах. Щороку її працівники визначають індекс сприйняття корупції у світі. Минулого року Україна посіла 131 місце. Це означає те, що корупція для нас є нормальним явищем?  і ми її толеруємо. Так бути не має, адже боротьба з корупцією починається з нашого ставлення до неї», – переконана Вікторія Козаченко, експерт проекту «Прозорість і доброчесність публічного сектору».

За її словами ще жодній країні, в тому числі Сінгапуру та Гонконгу не вдалося повністю подолати корупцію. Однак ставлення до неї може бути кардинально негативним, а рівень її – мінімальним. Переслідування і відповідальність як за каране діяння є одним із варіантів вирішення проблеми. А от як проблеми вирішує НАБУ, перший правоохоронний орган, створений з нуля, говорилося у презентованих відео.

Наразі вже третій рік поспіль тут розслідують справи так званої «топ-корупції».  Тобто розглядають правопорушення, збитки чи шкода від яких становить більше 500 прожиткових мінімумів. Серед відділів, що розкривають найхитріші кримінальні схеми, важливе місце посідає цифрова криміналістична лабораторія. За словами її працівників, немає інформації, яку неможливо було б вилучити.

«У моїй практиці були справи, коли ми вилучали пошкоджені жорсткі диски або системні блоки і нашим експертам вдавалося відновити інформацію, яка була давно-давно видалена. Забрали детективи айфон, а ви тихенько зайшли в обліковий запис і видалили відео, почистили телефон.. Можливо команду своєму гаджету ви дасте, але він точно її не отримає. Для цього є спеціальне обладнання в НАБУ». – розкрила один із секретів  Надія Полховська, детектив НАБУ.

Повідомити про факт корупції сьогодні може абсолютно кожен: працюють громадські приймальні, телефонні лінії, офіційний сайт бюро та пошта, якою можна відправляти як запити, так і заяви про підозру. Лише з Сум за три роки було подано близько тисячі заяв, розповіла Ярослава Кравченко, керівник Управління по роботі з громадськістю НАБУ.

Одним із планів антикорупційного бюро є лобіювання питання щодо створення Вищого антикорупційного суду України та залучення молоді до співпраці. Саме тому «борці за справедливість» вирушають містами України з просвітніми лекціями. Загалом планують відвідати десять міст. Далі на зустріч із НАБУ чекає Харків, Полтава та Одеса.

Софія Постолатій

No Comments
Іван Савченко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.