Що почув сумський професор у США у відповідь на запитання про Кобзаря

Редакція сайту Xpress отримала листа від відомого громадського діяча, одного з представників української діаспори в Торонто (Канада) Василя Коломацького.

Він пише, що надіслав жителям Сумщини вітання з 205-ою річницею з дня народження Тараса Шевченка, яке зачитав 9 березня на концерті  до річниці Кобзаря в Сумській обласній філармонії голова обласної організації Конгресу української інтелігенції Віктор Казбан.

Василь Коломацький, вважає, що історія, яку він розповів у своєму вітанні, може бути цікавою для значно більшого кола, ніж аудиторія концерту в філармонії. Редакція в цьому з ним солідарна, тож:

«Дорогі земляки-сумчани, вітання вам із річницею Пророка нашого Тараса Шевченка!

Тарас Григорович без перебільшення став і батьком української нації, і творцем її культури і творцем українського соціального ідеалу, до якого українці будуть прагнути мабуть ще не одне століття.

Як казав наш сумський поет Микола Данько: «У Франції геніїв може і сто. А у нас один – Шевченко».

В цей день я хочу поділитися із вами одним сімейним спогадом, що парадоксально зв’язав і Суми, і Північну Америку, де я нині мешкаю, і пам’ять про Тараса Шевченка. Розповів мені її мій покійний тато Анатолій Васильович Коломацький.

Працював тато викладачем у Сумській сільськогосподарській академії, і його колега-професор на початку нашого століття відвідав Вашінгтон. У Вашінгтоні є пам’ятник Тарасу Шевченку, поставлений місцевою діаспорою. Пан професор, маючи нагоду, вирішив подивитися на монумент.

Монумент справді красивий, із бронзи, у сквері, Тарас молодий. Ось наш сумський професор сидить на лавочці і милується на монумент. А поруч сидить афро-американець, на тій самій лавочці, і також дивися на Тараса. Професора це зацікавило і він питає у чоловіка: «А кому це пам’ятник?»

На що американець, в чотири слова, відповів: «Він був проти рабства».

Памятник Т.Шевченку у Вашингтоні

Додамо, що у Торонто, де живе і працює Василь Коломацький, у галерії Канадсько-української мистецької фундації зараз проходить мистецька виставка, присвячена 205-й річниці дня народження Тараса Шевченка.

No Comments
Іван Савченко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.