ТОП-10 безглуздих винаходів. Оголошено лауреатів Шнобелівської премії 2018

У Гарвардському театрі Сандерс  завершилася 28-а щорічна церемонія нагородження переможців Шнобелівської премії – пародії на найпрестижнішу Нобелівську премію. Лауреатам видали символ премії – 10 трильйонів зімбабвійських доларів (валюта не емітується з 2009 року).

В області «Економіка» премію здобули канадські вчені, які досліджували питання несправедливості, з якою люди стикаються на роботі, а також методи боротьби з нею. У своїй роботі під назвою «Право на неправильне» під керівництвом професора Лінді Хань Ю Ляна група вчених довела позитивний емоційний ефект від катування ляльки вуду начальника.

У номінації “Медицина” премію отримали американці Марк Мітчелл (Marc A. Mitchell) і Девід Уортінгер (David D. Wartinger) за перевірку гіпотези, що катання на американських гірках може прискорити вихід каменів з нирок. При цьому, згідно з результатами дослідження, на результат впливає номер вагона, в якому їде пацієнт: поїздка в самому останньому вагончику збільшує ймовірність успіху з 16 до 64% в порівнянні з першим.

Вчені з Танзанії, Зімбаве і Великобританії отримали визнання в області дослідження здорового харчування. У квітні журнал Scientific Reports опублікував їх висновки про те, що каннібалістська дієта в порівнянні зі звичайною має меншу поживну цінність і не може повністю наситити людину. Керівник дослідження Джеймс Коул зазначив, що наукова група підрахувала, скільки калорій вживали канібали епохи палеоліту, а потім порівняли результати з об’ємом калорій, які споживаються сучасною людиною при звичайних м’ясних і альтернативних дієтах.

У категорії «Медична освіта» журі премії визнало роботу Акіра Хоріучі, який розробив метод самоколоноскопіі в сидячому положенні.

Нагорода в категорії «Послуги репродуктивної медицини» дісталася вченим, які використовували поштові марки для визначення нічної ерекції.

Нагороду з біології вручили шведським вченим. Вони довели, що професійні дегустатори на смак можуть визначити вино, в якому побувала муха.

Шнобелівську премію з літератури організатори віддали дослідникам з Великобританії, Австралії та Сальвадору за їх роботу «Життя занадто коротке для «читання довбаних інструкцій ». Вчені в своїй доповіді довели, що люди, які користуються на роботі чи вдома будь-якими складними технологічними пристроями, як правило майже ніколи не читають наявних до них інструкцій, в результаті, не використовуючи в деяких випадках і половини їх функцій. Крім того, вчені з’ясували, що жінки читають інструкції  частіше за чоловіків, а люди віком до 25 років взагалі не звертають на них увагу.

Колективну премію у галузі хімії отримали дослідники, що вивчили можливості використання людської слини для очищення брудних поверхонь.

В номінації Антропологія виграла ще одна колективна робота. Її автори довели, що відвідувачі в зоопарку копіюють поведінку шимпанзе, як і шимпанзе копіюють поведінку відвідувачів.

У номінації “За мир” переміг колектив дослідників, які вивчили сварки і крики водіїв під час дорожнього руху. Вони провели понад тисячу спостережень і дійшли висновку, що на поведінку водія впливають рівень стресу, втома і індивідуальні особливості.

Шнобелівська премія (Ig Nobel Prize) вручається щорічно  починаючи з 1991 року за смішні наукові досягнення, які “спочатку викликають сміх, а потім змушують замислитися”. Серед її лауреатів є і нобелівські. Наприклад, британсько-російський фізик Андрій Гейм отримав її 2000 року за дослідження використання магнітів для левітації жаби

No Comments
Іван Савченко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.